bip_small_white WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO WE WŁOCŁAWKU
A- A A+

Wydarzenia« wstecz

Ratowanie życia we Włocławku

Jak zmniejszyć liczbę ofiar na drogach? Jak zmienić postawy i mentalność użytkowników dróg? 24 lipca we Włocławku odbędzie się happening promujący bezpieczną jazdę oraz zwracający uwagę na bezpieczeństwo użytkowników dróg.

ięć samochodów „zderzy się” na drodze krajowej nr 62 przy skrzyżowaniu ulic Kazimierza Wielkiego, Zielnej i Leśnej we Włocławku. To element całodniowego wydarzenia realizowanego w ramach programu „Drogi zaufania”. Symulacje wypadku samochodowego są okazją do ćwiczeń służb ratowniczych. W realizację przedsięwzięcia zaangażowana są służby policji, straży pożarnej, drogowe, ratownictwa medycznego. W trakcie akcji wykorzystane zostaną środki techniczne niezbędne do usuwania skutków podobnych zdarzeń. Inscenizacja ma zwrócić uwagę kierowców przejeżdżających pojazdów. Jej celem jest uświadomienie, jak może skończyć się niebezpieczna jazda.

Druga część happeningu zostanie zrealizowana w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego we Włocławku gdzie przez cały dzień (w godzinach 9.00-18.00) będzie odbywał się happening edukacyjny. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną szansę, by spróbować symulacji dachowania samochodu. Będzie też można sprawdzić, czym może skończyć się jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Podczas pikniku będzie można skorzystać z miasteczka rowerowego i poćwiczyć bezpieczną jazdę na rowerze. Zostanie też udostępniony symulator nauki jazdy. Każdy chętny będzie mógł przejść część teoretyczną egzaminu sprawdzającego na prawo jazdy. Symulatory komputerowe posłużą do przetestowania znajomości zasad ruchu drogowego i umiejętności prowadzenia pojazdów w ekstremalnych warunkach. Odbędą się spotkania z policjantami i psychologami transportu oraz pokazy i kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Będzie można poznać prawidłowy sposób powiadamiania służb ratowniczych o wypadku, nauczyć się masażu serca czy właściwego opatrywania ran. Psycholodzy transportu podpowiedzą, jak radzić sobie z emocjami i stresem, kiedy nam przydarzy się wypadek lub będziemy jego świadkami. Nic tak bowiem nie przemawia do wyobraźni, jak osobiste doświadczenie niektórych ekstremalnych sytuacji, stąd m.in. pomysł na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych, jak alkogogle, dzięki którym można przekonać się, jak niewielką ma się władzę nad autem, kierując pod wpływem alkoholu Będzie też tor gokartowy, z którego bezpłatnie będzie mógł skorzystać każdy, kto przejdzie ścieżkę edukacyjną. Przedsięwzięciu towarzyszyć będzie program edukacyjny dla dzieci (specjalne miasteczko ruchu drogowego dla najmłodszych dzieci) oraz występy taneczne i wokalne a także wiele konkursów i zabaw, wszystkie związane z promocją bezpiecznych zachowań na drodze. Happening we Włocławku wpisuje się w cykl przedsięwzięć, których celem jest zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych (inne to np. „Zegary Śmierci” – umieszczone przy drogach tablice informujące kierowców o liczbie ofiar i rannych w wypadkach, do których doszło w danym miejscu.

Happening organizowany jest przez Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w ramach programu „Drogi zaufania – program ochrony życia i zdrowia ludzi na drogach krajowych”. Partnerem akcji jest Prezydent Miasta Włocławek. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko O programie „Drogi Zaufania „Drogi zaufania” to program ochrony życia i zdrowia ludzi na drogach krajowych, realizowany od 2007 roku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Od 2010 roku realizacja programu współfinansowana jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko „Drogi Zaufania" to kompleksowy program poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce synergizujący działania inżynieryjne z komunikacją społeczną. Jego celem strategicznym jest zmniejszenie do roku 2013 liczby śmiertelnych ofiar wypadków na tych drogach o 75 proc. Program składa się przede wszystkim z prac inżynieryjnych, które mają poprawić bezpieczeństwo drogowe. Na trasach objętych programem drogowcy prowadzą działania poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wymieniają nawierzchnię, przebudowują skrzyżowania, budują ronda, sygnalizacje świetlne, uspokajają ruch wytyczając wysepki i optycznie zwężając jezdnię. GDDKiA dba nie tylko o kierowców, ale również o pieszych i rowerzystów. Dlatego w wielu miejscach budowane są chodniki, zatoki autobusowe, doświetlane są przejścia dla pieszych, ustawiane zostają ogrodzenia w celu ochrony pieszych i oddzielenia ich od jezdni, powstają drogi rowerowe. Budowane są również nowe przejścia dla pieszych i kładki nad drogami. Tylko w 2009 roku drogowcy odnowili bądź przebudowali 1000 km dróg krajowych. W ramach „Dróg Zaufania" prowadzone są też działanie edukacyjne, których celem jest zmiana niebezpiecznych postaw i zachowań w ruchu drogowym. W tym celu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi kampanię komunikacyjną, wykorzystującą także niestandardowe metody dotarcia do odbiorców. Najważniejszą są happeningi, podczas których na poboczu jezdni symulowane są wypadki samochodowe: są rozbite auta, statyści odgrywający role ofiar, wozy straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego i służby drogowej Od użytkowników dróg organizatorzy programu oczekują partnerstwa, które przejawia się w dostosowaniu odpowiedniej prędkości jazdy, ostrożności, przestrzegania zasad i przepisów, a w dłuższej perspektywie – wykształceniu racjonalnych i trwałych pozytywnych postaw w ruchu drogowym.

O GDDKiA

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach dróg krajowych. Wykonuje on zadania zarządcy dróg krajowych oraz realizuje budżet państwa w zakresie dróg krajowych. Do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad należy m.in. gromadzenie danych i sporządzanie informacji o sieci dróg publicznych, współpraca z organami samorządu terytorialnego w zakresie rozbudowy i utrzymania infrastruktury drogowej, zarządzanie ruchem na drogach krajowych, wykonywanie zadań związanych z przygotowywaniem i koordynowaniem budowy i eksploatacji albo wyłącznie eksploatacji, autostrad płatnych.
 

« wstecz

W obiektywie WORDwszystkie galerie »